Skip to content

List of 2018 Award Winners

LJ

Welland Valley Cycling Club recently celebrated 2018 with its annual prize presentation at Kilworth Springs Golf Club.

2018 Awards and Medals

Club Championship

1st Overall Matt Plews
2nd Overall Timothy Smith
3rd Overall Jonathan Durnin

1st Veteran Julian Middleton
2nd Veteran Linda Hubbard
3rd Veteran Chris Dainty

1st Juvenile Dominic Switzer
2nd Juvenile Mac Carter
3rd Juvenile Harrison Fay

1st Junior James Lowe
2nd Junior James Bennett
3rd Junior Ed Grandidge

1st Lady Linda Hubbard
2nd Lady Jennifer Clegg
3rd Lady Lorna Marlow

Road Bike TT
1st male Matthew Vallins
2nd male Stewart Holland
3rd male Andrew Weatherby

1st Lady Lorna Marlow
2nd Lady Jill Postlethwaite
3rd Lady Jennifer Clegg
Other awards
Armstrong Cup Phil Rayner 58:57 Fastest rider (scratch basis) on 25 mile TT

Hunter Cup John Welsford 54:52 Fastest rider (handicap basis) on 25 mile TT

Timson Cup Nik Kershaw 56.55 Fastest rider (handicap basis) on 25 mile TT

Benny Foster Medal Matt Plews 5:16 Best performance on Hillclimb

Hardrider Combined Cup Matt Plews Fastest overall on two of the three hardrides

Hardrider Combined Cup – Vets Bill Barrie Fastest vet overall ‘on standard’ on two of the three hardrides

Hardrider Combined Medal – Junior James Lowe Fastest junior overall on two of the three hardrides

Hardrider Combined Cup – Ladies Linda Hubbard Fastest lady overall on two of the three hardrides

DC Research Awards
Premier Division
Matt Plews
Timothy Smith
Jonathan Durnin

1st Division
Julian Middleton
Nik Kershaw
Chris Dainty

2nd Division
Simon Ward
Matthew Vallins
Carl Roberts

3rd Division
Stewart Holland
Jennifer Clegg
John Welsford

4th Division
Andrew Weatherby
David Bayliss
Ray Taylor
Evening 10 mile TT Championship

1st Overall Barry Marshall Trophy James Lowe
2nd Overall Hans Van Nierop
3rd Overall Jonathan Durnin

1st Veteran Abbey Trophy Bill Barrie
2nd Veteran Linda Hubbard
3rd Veteran Chris Dainty

1st Juvenile Dominic Switzer
2nd Juvenile Huw Wilson
3rd Juvenile Sophie Ward

1st Junior Junior 10 mile Tankard James Lowe
2nd Junior Jamie Lydall
3rd Junior Ed Grandidge

1st Lady Ladies 10 mile Trophy Linda Hubbard
2nd Lady Jennifer Clegg
3rd Lady Lorna Marlow

1st Juvenile Lady Sophie Ward

Road Bike
Matthew Vallins
Stewart Holland
Andrew Weatherby

Road Bike Ladies
Lorna Marlow
Sophie Ward
Debbie Ward

Club Best Allrounder Awards
Juvenile Best Allrounder Cup Dominic Switzer 21.9 mph One 10m TT and one 5m TT, WVCC Club events included

Club Awards
Junior 10 mile Award James Lowe 21:45 13 May on K11/10T Fastest time by a Junior rider on any 10m TT ( Open, Association or WVCC Club event)

Wilkinson’s Ladies 10 mile Cup Linda Hubbard 24:41 club 10, June 26 2018 Fastest time by a lady rider on any 10m TT

Jeannie Foster Boxing Day Shield Timothy Smith 23:28 Fastest time in the Boxing Day 10m TT

Livesley Road Racing Shield Michael Burke
Rider with the most points gained in the season (based on BC points)

AA Brown Road Race Shield James Moore
Highest placed in A A Brown sponsored road race

Hyde Trophy Cup Martin Webster
Best track results in the opinion of the Committee

Rockingham Races Medal Josh Van Nierop Winner(s) of the mini series of club races

Rockingham Races Medal Fraser Ayears
Highest placed under 18 in series of club races

Awards at the Discretion of the Committee

Clubman of the year Michael Burke
Recognition of special efforts of a Club member.

Cyclo Cross Cup James Moore
Rider with the best cyclo-cross results in the season in the opinion of the committee

All Terrain Cycle Trophy Louis Jakobson
Rider with the best ATB/MTB results in the season in the opinion of the committee

Vials Tourist Trophy Peter Bentley
Highest placed ‘Touring’ Club member at the Committee’s discretion.

Sybil Cragg Cup Michael Burke
Awarded for meritorious competitive performance (non-specific event).

Hyde Award (£50) Sophie Ward
The most improving young rider in the opinion of the committee

Lee Scampton Trophy Anthea Turnbull
The most meritorious performance in Cyclo Sportives and Audaxes during the season.

Rosemary Barnett Award Sophie Alexander
Club supporter of the year -awarded to a non rider-or non-competitive rider for outstanding work for the club

Victor Young Rider Road Race Trophy Luke Jones
For the Under 16 rider who accumulates the most BC road race points in the season

Many thanks to Claire Moore for organising the evening, Sophie Alexander for organising the interactive quiz.

The ‘speed raffle’ raised £500 for the East Midlands Air Ambulance. Thank you guests and members for all your donations for the raffle.

Dean Barnett

Categories

News

%d bloggers like this: