Skip to content

2019 Awards and Medals

Welland Valley Cycling Club celebrated 2019 with its annual prize presentation at Kibworth Cricket Club, with special guest Colin Sturgess.

Phil Rayner was presented with the prestigious Clubman of the Year trophy by previous winner Michael Burke.

Dean Barnett was made a life member of WVCC in recognition of his outstanding dedication to the Club over many years.

Club Championship

1st Overall Saxon Trophy Timothy Smith
2nd Overall Matt Plews
3rd Overall Jonathan Durnin

1st Veteran Linda Hubbard
2nd Veteran Alistair Watson
3rd Veteran Adrian Killworth

1st Juvenile Ben Brant
2nd Juvenile Harry Kahlid
3rd Juvenile Harrison Fay

1st Junior James Lowe

1st Lady and Women’s Club Champion Linda Hubbard
2nd Lady Jennifer Clegg
3rd Lady Jill Postlethwaite

Road Bike TT
1st male Matthew Vallins
2nd male Stuart Dawkins
3rd male Stewart Holland

1st Lady Jill Postlethwaite
2nd Lady Debbie Ward
3rd Lady Linda Hubbard

Other awards

Armstrong Cup Tim Smith 55:30 Fastest rider (scratch basis) on 25 mile TT

Hunter Cup James Lowe Fastest rider (handicap basis) on 25 mile TT

Timson Cup Nik Kershaw 1:00:05 Fastest rider (handicap basis) on 25 mile TT

Benny Foster Medal Austin Smith 3:06 Best performance on Hillclimb

Hardrider Combined Cup Tim Smith Fastest overall on two of the three hardrides

Hardrider Combined Cup – Vets Linda Hubbard Fastest vet overall ‘on standard’ on two of the three hardrides

Hardrider Combined Cup – Ladies Linda Hubbard Fastest lady overall on two of the three hardrides

Market Harborough Physiotherapy & Sports Injury Clinic Leagues

Premier Division
Timothy Smith
Matt Plews
Jonathan Durnin

1st Division
Nik Kershaw
Austin Smith
Julian Middleton

2nd Division
Linda Hubbard
Stuart Dawkins
Matthew Vallins

3rd Division
Steven Coulam
David Reay
Jennifer Clegg

4th Division
Stewart Holland
Ben Brant
Tom Evans

Evening 10 mile TT Championship

1st Overall Barry Marshall Trophy Timothy Smith
2nd Overall James Lowe
3rd Overall Hans Van Nierop

1st Veteran Abbey Trophy Bill Barrie
2nd Veteran Linda Hubbard
3rd Veteran Jennifer Clegg

1st Juvenile Dominic Switzer
2nd Juvenile Huw Wilson
3rd Juvenile Harrison Fay

1st Junior Junior 10 mile Tankard James Lowe
2nd Junior Sophie Ward

1st Lady Ladies 10 mile Trophy Linda Hubbard
2nd Lady Jennifer Clegg
3rd Lady Claire Moore

1st Junior Lady Sophie Ward

1st Juvenile Lady Millie Van Nierop

Evening 10 Series Road Bike
Michael Burke
Jason Williams
Dominic Switzer

Evening 10 Series Road Bike Ladies
Claire Moore
Debbie Ward
Lorna Marlow

Nev Brooks Memorial Trophy, Debbie Ward. Awarded on a handicapped basis to establish the most improved first claim rider across the Club’s Evening 10 TT Series

Club Best Allrounder Awards

Club Best Allrounder Cup, Adrian Killworth 24.06mph, One 25m TT, one 50m TT and 100m TT

Veterans Best Allrounder Cup, Adrian Killworth 24.06mph (Time against ‘standard’ of 00:47:01 below) One 25m TT, one 50m TT and 100m TT

Junior Best Allrounder Cup, James Lowe 26mph, Two 10m TTs and two 25m TTs,  WVCC Club events included

Juvenile Best Allrounder Cup, Dominic Switzer 24 mph, One 10m TT and one 5m TT, WVCC Club events included

Other Club Awards

Junior 10 mile Award James Lowe 21:44 Ratae RC Open 8th September on A10/13. Fastest time by a Junior rider on any 10m TT ( Open, Association or WVCC Club event)

Wilkinson’s Ladies 10 mile Cup Millie Van Nierop 24:47 Ratae RC Open 8th September on A10/13. Fastest time by a lady rider on any 10m TT

Jeannie Foster Boxing Day Shield James Moore 22:56. Fastest time in the Boxing Day 10m TT

Livesley Road Racing Shield Dawn Russell. Rider with the most points gained in the season (based on BC points)

AA Brown Road Race Shield James Moore
Highest placed in A A Brown sponsored road race

Victor Young Rider Road Race Trophy, Dominic Switzer
For the under 16 year old rider who accumulates the most BC road race points in the season

Lee Scampton Trophy, Nick Horder
The most meritorious performance in Cyclo Sportives and Audaxes during the season.

Vials Tourist Trophy, Anthea Turnbull
The most meritorious performance in Cyclo Sportives and Audaxes during the season – Womens

Stoughton Races Trophy Martin Webster. Winner(s) of the mini series of club races

Awards at the Discretion of the Committee

Clubman of the year
Recognition of special efforts of a Club member.

Cyclo Cross Cup, Vic Barnett
Rider with the best cyclo-cross results in the season in the opinion of the committee

All Terrain Cycle Trophy, Dominic Switzer
Rider with the best ATB/MTB results in the season in the opinion of the committee

Sybil Cragg Cup, Simon Ward
Awarded for meritorious competitive performance (non-specific event).

Most improved Leicestershire Cyclocross League rider, Amanda McPherson & Michael Burke
Most improved club rider in LCXL awarded at the discretion of the Committee

Most improved FNSS rider, Will Perkins
Most improved club rider in the Friday Night Summer Series, awarded at the discretion of the Committee

Outstanding Road Race Season
Recognising outstanding road race performance, (not just BC), awarded at the discretion of the Committee

Best U12 Circuit rider, Luke Jones
Best U12 Circuit rider, awarded at the discretion of the Committee

Juvenile/Junior with Best Track results, Dominic Switzer
Juvenile/Junior rider with the best track results in the season in the opinion of the Committee

Hyde Award, Luke Jones, Dominic Switzer, Millie Van Nierop
The most improving young rider in the opinion of the committee

Rosemary Barnett Award, Lucy and Timothy Smith
Club supporter of the year -awarded to a non rider-or non-competitive rider for outstanding work for the club

Many thanks to Claire Moore, John Welsford and Chris Dainty for organising the evening, and to Stuart Dawkins and the Awards Sub Committee for compiling the awards, and to George Barnett for managing the trophies.

Thanks also to Neil Holman from George Halls Cycles for continued support of Welland Valley Whizz Kids.

The ‘speed raffle’ raised money for the East Midlands Air Ambulance. Thank you guests and members for all your donations for the raffle.

Well done all.

Jon Durnin

One thought on “2019 Awards and Medals Leave a comment

%d bloggers like this: