Skip to content

2021 Awards and Medals

Welland Valley Cycling Club celebrated 2021 with its annual prize presentation at Kibworth Cricket Club.

Nick Clarke was presented with the prestigious Clubman of the Year trophy, nominated by previous winner Phil Rayner, for the success of the Chain Gang in 2021 and for welcoming and bringing on new members.

The Rosemary Barnett Award, awarded for outstanding work for the club, was awarded to “All the people who organised the many events that kept the Club thriving in an unprecedented year” .

Club President George Barnett handed out the trophies, and the evening was compered by Jon Durnin.

The ‘speed raffle’ raised £560 for the East Midlands Air Ambulance and Thomas’s Fund. Thank you guests and members for all your donations for the raffle.

Many thanks to Claire Moore, John Welsford and Chris Dainty for organising the evening, and to Stuart Dawkins for compiling the awards, and to  George Barnett for managing the trophies.

Thanks also to Neil Holman from George Halls Cycle Centre for continued support of Welland Valley Whizz Kids, and support to Tim and Lucy Smith for their 2022 Land’s End to John O’Groats tandem ride to raise money for Thomas’s Fund.

Club Championship

1st Overall (Saxon Trophy) Timothy Smith

2nd Overall Gary Roberts

3rd Overall Hans Van Nierop

 

1st Veteran (Frank & Jane Taylor Salver ) Timothy Smith

2nd Veteran Phil Rayner

3rd Veteran Linda Hubbard

 

1st Juvenile Dominic Switzer

2nd Juvenile Alex Smith

3rd Juvenile Jamie Kershaw

 

1st Junior Cameron Potter

2nd Junior Ben Brant

3rd Junior Harrison Fay

 

1st Lady and Women’s Club Champion (Mick Arnold Trophy) Linda Hubbard

2nd Lady Eleanor Humphries

3rd Lady Jill Postlethwaite

 

Road Bike TT 1st male Chris Orfeur

2nd male Simon Dixey

3rd male Cameron Potter

 

1st Lady Eleanor Humpries

3rd Lady Jill Postlethwaite

3rd Lady Debbie Ward

Other awards

Armstrong Cup Timothy Smith 1:00:11 Fastest rider (scratch basis) on 25 mile TT

Hunter Cup Victor  1:00:55 Fastest rider (handicap basis) on 25 mile TT

Benny Foster Medal Cameron Potter 04:34 Best performance on Hillclimb

Nev Brooks Memorial Trophy, Dominic Switzer. Awarded on a handicapped basis to establish the most improved first claim rider across the Club’s Evening 10 TT Series

Cox Automotive Leagues

Premier Division Timothy Smith, Gary Roberts, Hans Van Nierop

1st Division Graham Doe, Adam Robinson, Adrian Killworth

2nd Division Ian Waterfield, Nick Clarke, Linda Hubbard

3rd Division Sean Bown, Jill Postlethwaite, Milly Pinnock

4th Division Victor Barnett, Ben Brant, Debbie Ward

Club Best Allrounder Awards

Juvenile Best Allrounder Cup, Dominic Switzer 27.2 mph, One 10m TT and one 5m TT, WVCC Club events included

Other Club Awards

Junior 10 mile Award Dominic Switzer 22:13 GHS Final, Mallory Park 4th September 2021. Fastest time by a Junior rider on any 10m TT ( Open, Association or WVCC Club event)

Wilkinson’s Ladies 10 mile Cup Linda Hubbard 25:05 WVCC Club Championship 2021 Event 7 22 June 2021 . Fastest time by a lady rider on any 10m TT

Jeannie Foster Boxing Day Shield Tim Smith 23:16 (2019). Fastest time in the Boxing Day 10m TT

Livesley Road Racing Shield Jamie Kershaw. Rider with the most points gained in the season (based on BC points)

Victor Young Rider Road Race Trophy, Jamie Kershaw For the under 16 year old rider who accumulates the most BC road race points in the season

Selby Cup Chris Orfeur Highest placed WVCC member in the Duncan Murray Wines Road Race.

Bruntingthorpe Trophy Andy Deeks. Winner(s) of the mini series of club races

Bruntingthorpe Races Medal Ben Brant. Highest placed under 18 in the mini series of club races

Awards at the Discretion of the Committee

Clubman of the year, Nick Clarke –  Recognition of special efforts of a Club member.

Cyclo Cross Cup, Victor Barnett – Rider with the best cyclo-cross results in the season in the opinion of the committee

All Terrain Cycle Trophy, Simon Askham and Dennis Smith – Rider with the best ATB/MTB results in the season in the opinion of the committee

Most improved Leicestershire Cyclocross League rider, Ben Brant – Most improved club rider in LCXL awarded at the discretion of the Committee

Most improved FNSS rider, Lorna Marlow and Stewart Holland – Most improved club rider in the Friday Night Summer Series, awarded at the discretion of the Committee

Best U12 Circuit rider, Charlie Hardwicke – Best U12 Circuit rider, awarded at the discretion of the Committee

Hyde Award (bursary), Dominic Switzer and Jamie Kershaw –  The most improving young rider in the opinion of the committee

%d bloggers like this: